Historia cukiernictwa

Cukiernictwo jest dziedziną sprzedaży żywności, która obejmuje swoim zakresem wytwarzanie produktów cukierniczych oraz pieczywa cukierniczego. Jego początki są datowane jeszcze na czasy prehistoryczne. Ówcześni ludzie nie znali jeszcze cukru, ale już wtedy poznali smak słodkości dzięki miodowi od dzikich pszczół czy w postaci soku brzozowego i klonowego. Pierwsze słodkie wypieki narodziły się prawdopodobnie w czasach starożytnego Egiptu – malowidła z tamtego okresu pokazują między innymi piekarnie, wypiekające chleb słodzony ziarnami z drzewa świętojańskiego. Po pewnym czasie piekarze zaczęli eksperymentować z dodawaniem do ciasta płyty betonowe drogowe miodu, co doprowadziło do rozkwitu hodowli pszczół.
W Indiach oraz krajach śródziemnomorskich do słodzenia wypieków używano trzciny cukrowej, czego przykładem były chociażby wypiekane przez Spartan ciastka zwane opłatkami. Starożytni Grecy i Rzymianie znali także masło, stanowiące podstawowy składnik w dzisiejszym cukiernictwie.

Wykorzystanie trzciny cukrowej zostało podchwycone także przez Arabów, w okolicach VII wieku, zakładając w XI wieku pierwszą europejską szkołę cukierniczą, umieszczoną w mieście Salerno. Co ciekawe, wytwarzanie produktów z miodu i cukru było wtedy uważane za branże leczniczą. Dzięki dynamicznemu rozwojowi odkryć geograficznych do Europy zaczęły spływać takie przyprawy jak goździki, imbir czy cynamon.
Pozwoliło to na rozpoczęcie produkcji pierników. Ponadto na Stary Kontynent trafiły także lody przywiezione przez Marco Polo z Chin, gdzie przepis był znany od kilku tysięcy lat. W 1348 roku we Francji wynaleziono ciasto sabaudzkie, dzisiaj znane jako biszkopty. Rozwojowi cukiernictwa sprzyjał także fakt, że w XVI wieku w Niemczech powstała pierwsza europejska fabryka cukru z trzciny cukrowej, zaś Francuzi wynaleźli w podobnym okresie ciasto ptysiowe.
Dzięki kakao oraz wanilii, importowanym z Ameryki, w XVII wieku rozpoczęto produkcję napojów czekoladowych, zaś w XIX wieku powstała pierwsza tabliczka czekolady oraz pierwsza cukrownia pozyskująca cukier z buraków. Co ciekawe, została ona założona w Kowarach na Śląsku. XIX wiek jest uznawany za powszechny rozkwit sztuki cukierniczej, w którym pojawiła się między innymi pierwsza chałka, maszyna do lodów, margaryna czy proces pasteryzacji. Dzięki rozwijającym się setki i tysiące lat praktykom możemy dzisiaj cieszyć się zróżnicowaną ofertą cukierniczą, która trafi w gusta nawet najbardziej wymagających klientów.